Šaty průřezem let

Móda. Pod tímto pojmem si každý z nás vybaví něco trochu odlišného. Naše představy se liší samozřejmě podle toho, kolik nám je let, v jaké době jsme vyrostli, jaké tvary má naše tělo a samozřejmě také hlavně podle toho, co se nám samotným nejvíce líbí. S módou se pojí samozřejmě také hned celá řada celosvětově známých módních ikon, které se měnily skoro stejně rychle, jako ideál ženského těla a také tak rychle jako móda samotná, jež je proměnlivá jako počasí. Pravdou ovšem je, že se velká část kousků stále dokola vrací anebo patří mezi stálice, které zkrátka nevyjdou, jak se říká, z módy. Jedním z těchto kousků jsou i šaty, na které se dnes společně podíváme. Jak se tedy lišil pojem moderní šaty v průběhu let?

Šaty jsou typicky ženským kouskem, který koneckonců milují jak ženy, tak i muži (na ženách). Šaty jsou zkrátka nedílnou součástí šatníku každé ženy. Dodávají nám sexappeal, jemnost, smyslnost a zkrátka onu ženskost a přitažlivost. Zároveň jsou také společenským kouskem, jež je neodmyslitelně spjat se slavnostními událostmi, jako jsou svatby, narozeniny, výročí, oslavy a další. V průběhu let se ovšem šaty velice měnily. Lišila se především jejich délka, střihy, materiál, vzory a také doplňky.

Tyrkysové šaty

Do období zhruba 19. století byly nesmírně moderním kouskem dlouhé, zdobené a honosné šaty, které byly doplněny kruhovitou sukní a často korsetem, jehož účelem bylo vytvoření co možná nejužšího pasu. Šaty byly ovšem také velice těžké, nepohodlné a nepraktické. Postupem let se tedy jejich vrstvy ubíraly až zbyla pouze jedna, ovšem stále ještě dlouhá. Velice dlouhou dobu totiž bylo odhalování žen zakázáno. Již samotné ukázání nohou bylo považováno a nepřípustné.

Žena v růžových šatech

Když už ovšem přišlo na řadu zkracování a postupné zdůrazňování křivek ženského těla, došlo k vzrůstu obliby u kostýmků a sak a do módy se začal dostávat spíše lehce mužský styl oblékání. Až v období 90. let minulého století se tak setkáváme s velkým boomem krátkých šatů, který ještě více vyvrcholil v období roku 2000, kdy se ženy uchylovaly také k šatům velice upnutým, které zvýrazňovaly křivky jejich postavy. V dnešních letech se setkáváme spíše s rozevlátým boho stylem, který je zároveň pohodlný, ale také velice ženský. Ze společenských šatů lze jmenovat jistě černé koktejlky, které jsou prostě nerozlučitelnou klasikou, která tady s námi jistě ještě nějakou dobu bude. Veliké oblibě se také opět těší dlouhé šaty, ovšem s trochou rafinovanosti v podobě vysokých rozparků a holých zad.