Poppers ano nebo ne?

Když chtějí lidé něčeho dosáhnout, mají v podstatě jenom dvě možnosti, jak se k tomu dobrat. Jednou alternativou je natolik usilovná práce, jež to nakonec umožní zvládnout, tou druhou pak hledání jednoduchých a dosud neznámých řešení, která splnění toho vytýčeného usnadní.

A když se hledá řešení určitého problému, nejednou se klidně i nevědomky přijde na to, že se tímto dá zvládnout mimo toho zamýšleného třeba i něco dalšího, s čímž se zpočátku ani během bádání nepočítalo. Tak už to prostě nejednou chodí.

A zatímco někdy může být zjištění, že se nový objev hodí i k něčemu, co se v prvopočátku nepředpokládalo, ku prospěchu, jindy to může být i na škodu.

barevná kůže

Jenom tak namátkou, abych to vyřčené doložil:

  • V minulosti se ctihodným občanům doporučovalo třeba ulevit si od útrap souvisejících s respiračními onemocněními špetkou heroinu. Který se postupem času změnil z pomocníka v metlu lidstva.
  • Lidé si docela oddechli, když je přestal trápit lecjaký parazit díky objevu DDT. A později musel být tento zdánlivý zázrak vytlačen ze scény, když vyšlo najevo, jaké působí neočekávané komplikace.
  • A když chtěli mít našinci dejme tomu čisté kožené předměty či hlavy videorekordérů, objevili a začali používat poppers. Ovšem tento typ chemikálií by se určitě nestal natolik prodávaným, jak tomu dnes je, a nestál by určitě tolik, kdyby někdo nepřišel i na jeho alternativní využití.

hadí kůže

A o jaké využití jde? Co v případě poppers prodej citelně usnadňuje a zvýhodňuje? To tu radši nezmíním, protože se to dá na internetu lehce zjistit, ale oficiálně o tom prodejci obvykle nemluví. Asi proto, aby v tom byli případně ‚nevinně‘, kdyby takové využití vedlo ke komplikacím. A raději zmiňují jenom to, že je prodej poppers jakožto čisticího prostředku legální. Což by mohlo být zhaceno, kdyby vešlo oficiálně ve známost, jak málo lidí si čistí kůže a kolik jich naopak nakládá s touto chemikálií jinak.

A jak? Tak, že to odnáší nosní sliznice, imunitní a kardiovaskulární systém atd. Kvůli čemuž tu ani já naplno neřeknu, k čemu ‚koumáci‘ také poppers používají. Protože jak dobře víme třeba z filmu Obecká škola, vždy se najde někdo, kdo je schopný provést i tu největší hloupost, jen aby věděl, zda je to tak. A k tomu nechci být inspirací.