Kytarové struny

Tento článek směřuje spíše vůči začátečníkům, ale možná i znalci si naleznou nějaké okolnosti, které ještě během hraní nebo zkušenostmi nenasbírali. Zaměřuji se na typ strun u akustické kytary, tzv. španělky

U těchto modelů levnějšího typu je tělo skoro totožné a jejich výroba je sériová, samozřejmě modely se mohou různit způsobem zpracování dřeva a i typem dřeva. Pokud jsme amatérský hudebník, pro kterého je kytara pouze prostředkem, jak si zpříjemnit posezení u ohně či dlouhé zimní večery, tak nevyhledáváme dražší nástroje, spíše levnější, které ale mohou mít velice dobrý zvuk.

V běžném prodeji jsou k dostání dva typy strun, a to nylonové (umělé, plastové) a kovové. Pojďme se podívat na tyto dva typy jednotlivě.

kytara z boku

Nylonové struny

Jsou doporučované pro začátečníky, jelikož mají menší tvrdost a v začátcích nezpůsobují takové mozoly jako kovové struny. Nepracují tolik jako kovové, tudíž není potřeba je natolik často ladit, což však může být u nich problémem, je jejich zvuk. Nemají takovou typickou rezonanci, kterou vydávají kovové struny, tudíž z kytary se linou ne tolik známé zvuky, které jsou nám blízké, což může být pro začátečníka odrazující.

dítě s kytarou

Kovové struny

Jsou nejběžněji používané a jejich zvuk je nezaměnitelný, nevýhodou oproti nylonovým strunám je jejich potřeba častějšího ladění, ale to kompenzuje skutečnost, že nyní je možné si kytaru „ozdobit“ barevnými strunami, jejichž škála není příliš rozmanitá, ale taková rozmanitost dokáže potěšit každého hudebníka.

Závěrem

Je asi na každém, který typ zvolí, jistě bude pro začátečníky lepší zvolit nylonový typ, ale stejně se nejspíš bude muset jednou rozhodnout pro kovový typ, což znamená nové otlačování prstů, osobně doporučuji pro začátečníky rovnou kovové struny, jelikož ten zvuk je prostě lepší a povzbuzuje hudebníka k lepším výkonům, čím více se podobá svým vzorům.