Jak se starat o králíka

Určitě už každý z vás měl nějaké zvíře. Ať už to byla kočka, pes, křeček nebo i králík. Já se dnes zaměřím na jeden typ domácího mazlíčka (zvířete) a tím je králík domácí.

Králík

Určitě pro hodně lidí je králík nejlepší volbou domácího mazlíčka.

králík domácí

Jakou péči mu je potřeba dát? Především musí mít každý den v kleci nepřetržitě seno, hrstku granulek (nejlépe Versele Laga) a samozřejmě i čistou vodu. Potom je dobré taky mu občas dávat pamlsky, jako například mrkvičku (ale opravdu ne moc, stačí 2x-3x týdně 4 větší kolečka), jablko (v malém množství), banán (jednou za čas, obsahuje opravdu hodně cukru a pro králíky by to mohlo být škodlivé), můžete mu dokonce jednou za čas dát i borůvku.

Klec – králík by měl mít klec minimálně o rozměrech 100x50x50, menší by přicházela do úvahy jen v tom případě, kdy by králík měl klec jenom na spaní a na jídlo, jinak by byl permanentně ve velkém výběhu.

Poté by měl mít králíček svou vlastní toaletu (králičí toaleta vystlaná peletami), pokud je venku tak určitě v kleci i slámu, aby mu nebyla zima, pokud je uvnitř bytu nebo domu, tak sláma není potřeba, spíše nějaká dečka do klece, kterou budete pravidelně čistit, aby mu pobyt v kleci byl pohodlnější.

králíci na trávě

Jak si králíka můžete ochočit? Mluvte na něj, věnujte se mu, pokud vám nevěří, tak se mu snažte co nejvíce dávat žrádlo a pamlsky z ruky a hladit ho, aby si na vás zvykl.

Zásadní věc u králíka také je, že byste mu měli každý půlrok (ideálně i častěji, pokud je potřeba a drápky rychle přerůstají).

Vyčesávání chlupů králíka – většinou každý králík líná nejvíce v létě, proto je potřeba mu vyčesávat ideálně každý den srst, aby mu nebylo teplo a horko a aby se cítil co nejvíce pohodlně.

Hlavní je, abyste králíčka měli rádi a než si ho pořídíte, dobře zvažte, jestli se o něj dokážete dobře postarat, protože je to velmi důležité.