Domácí chov hada

Specifický mazlíček

Už od prvního pohledu je jasné, že had je něco jiného než třeba morče. Přeci jen je to plaz, takže vyžaduje odlišnou péči. Není to mazlíček pro každého, protože řada lidí se jich bojí, ovšem pro někoho to může být skvělý společník. Jako člověk k němu musíme mít dobrý vztah a pamatovat na to, že se dožívá třeba 15 let, takže s námi bude dost dlouhou dobu, během které se mu musíme věnovat.

jazyk hada

Někdy se stane, že v domácnosti žije někdo, kdo je alergik, takže nemůže mít běžného domácího mazlíčka. Právě u hada to vůbec řešit nemusíme, což je jedna z výhod a pro někoho důvod, proč si jej vlastně pořídit. Když hovoříme o tom, že je to mazlíček, tak musíme počítat s tím, že není vhodný na ochočení. Specialisté jej také doporučují vytahovat z terária jen párkrát týdně, a proto je tento okamžik vzácnější než u ostatních zvířat, s kterými klidně trávíme několik hodin denně. Proto si pořízení hada dobře rozmyslete.

Terárium

Samozřejmě jsou u nás chovatelé, kteří mají jedovaté hady, přičemž k nim je potřeba povolení. Jako začátečník je však lepší se jim vyhnout, abychom se vyhnuli zbytečnému nebezpečí. Kde samotného hada koupit? Nejlepší je chovatel, který nám odpoví na naše dotazy a když budeme potřebovat, tak nám pomůže. Hadovi musíme koupit vhodné terárium, ve kterém se bude cítit dobře. Jako první je velikost, přičemž musíme brát ohled na to, že někteří hadi se dorůstají velkých rozměrů.

kobra na trávě

Na dno se nejčastěji používá rašelina, protože ta udržuje teplotu a zároveň se stará o optimální vlhkost. Právě na teplotu jsou tito plazy citlivý, a proto potřebují infralampu. Prostředí se samozřejmě vyplatí zařizovat tomu přirozenému pro daný druh. Typicky zde nalezneme nějaké to kamení a větvičku. Nesmíme také zapomenout na dostatek pitné vody a potravu. Potrava bývá často živá, což je také pro hada zábava a přirozené získání potravy.