Retro, vintage, pin-up – je to styl pro vás?

Každá éra měla svou typickou módu a seznam toho, co se zrovna nosí, a také co už se určitě nenosí.

Dnešní doba je ale naprosto jedinečná, protože se nosí skutečně všechno. Planeta je zahlcena oblečením a je třeba bojovat s vykořisťováním dělníků v zemích třetího světa třeba tím, že o svých nákupech oblečení začneme více přemýšlet, upřednostníme kvalitu nad kvantitou a především si uvědomíme hodnotu lidské práce.

Pokud se zhlédneme ve stylu oblékání dávných časů, máme částečně nakročeno k udržitelnému módnímu směru, protože našimi zdroji nákupů budou především secondhandy a různé burzy či aukce. V běžných fast fashion řetězcích seženeme ke kýženému stylu jen pár náhodných kousků, i když musíme dát pozor na to, že styl pin-up je natolik populární, že vznikají i levnější oděvní značky, které se ho snaží nabízet.

 

A la padesátá léta

 

Kromě zodpovědnější módě k lidské práci a přírodním zdrojům je retro styl také vhodný pro nekonfekční postavy. Pokud víte, že současná nabídka nejžhavějších novinek ve světě módy je pro váš typ postavy nenositelná, neslušivá, či byste v ní úplně utopili svou osobnost, máte tady celou řadu léty prověřených stylů, mezi kterými nejde nevybrat ten nejvhodnější právě pro vás. A protože je móda především hra, nemusí vás svazovat diktát minulých dekád – je důležité si uvědomit, že většina vyznavačů módy minulých dob, by v o něch minulých dobách rozhodně žít nechtěla! Není tak nutné dodržovat přesný dresscode – vyzměte si z historické módy, co je vám nejbližší, a vytvořte svůj jedinečný styl. Možná, že se dokonce osmělíte sami sednout k šicímu stroji a nevyhovující šaty si upravíte na míru, případně vytvoříte svůj vlastní model.

 

Pin-up styl

 

Pro začátečníky v módě ve stylu pin-up je velkou výzvou vykročit mezi lidi v kouscích, které na první pohled upoutají – barvami, vzory i tím, že zdůrazňují ženskost. Pokud jste stydlivější, nezbývá nic jiného, než sebejistý zjev natrénovat: ale to se s tím, když se ve správných šatech s pocitem, že vám sluší, trénuje snáz. A sebevědomější ženy dnešní svět rozhodně potřebuje!