Kupte si štěně

Koupit si psa je velmi vážné rozhodnutí, které byste neměli dělat, pokud opravdu nejste stoprocentně rozhodnuti, že jste ochotni a schopni se o nový přírůstek do rodiny pořádně, pečlivě a dlouhodobě postarat. Musíte si uvědomit, že kromě kupních nákladů je tu i celá řada dalších finančních nákladů, které budete muset za štěně obětovat.

V první řadě jde o již zmíněnou kupní cenu. Štěně s papíry v současné době stojí opravdu hodně. Například akita cena je i několik desítek korun. V ceně je totiž nejen pes samotný, ale i kvalitní a poradenský servis od chovatele. Můžete se na chovatele kdykoliv obrátit s radou ohledně výchovy a můžete si být jistí, že se vám dostane kvalitní a profesionální rady – a zadarmo.

ležící pes

Kromě toho jsou v ceně i kvalitní geny štěněte. Štěně má všechny zdravotní testy a máte tak záruku, že si kupujete zdravého jedince, který bude vaším kamarádem hodně dlouhých let. Sice tedy v první chvíli je pes drahý, nicméně v průběhu let se vám tyto náklady vrátí na ušetřených nákladech u veterináře.

Kromě koupě psa samotného musíte počítat i s dalšími výdaji, které před samotnou koupí zcela určitě musíte udělat. Asi nejvýznamnější položkou je nakoupení si potřebné výbavy pro štěňátko. Určitě budete potřebovat všechny základní věci – jako je například vodítko, oboje, nebo misky na žrádlo.

malé štěně

Kromě toho je nutné myslet i na méně důležité věci, jako je například vlastní pelíšek, nebo třeba sousta různých hraček. Tyto výdaje sice nejsou nezbytně nutné a pes bez nich může říct, nicméně v žádné psí domácnosti by tyto věci neměli chybět! Přeci jen se jedná o artikly, které udělají vaše štěňátko podstatně šťastnější.

Všechny tyto výdaje se pak mohou vyšplhat na několik dalších tisíc korun – nicméně jak už bylo řečeno, s těmito výdaji musíte počítat vždy, když si chcete přivést nového člena rodiny domů.