Je hypotéka bez registru skutečně výhodná?

Není pochyb o tom, že mít vlastní bydlení je snem mnoha především mladých lidí. A není divu, koneckonců má celou řadu výhod. Například nemusíme měsíčně platit za to, že daný byt či dům užíváme, a také se nemusíme bát, že nám nájemce neprodlouží smlouvu.

Pravdou však je, že za normálních okolností by bylo vlastní bydlení luxus, který by si mohl dovolit skutečně jen málokdo. Je to samozřejmě kvůli ceně nemovitostí, která je poměrně vysoká. Samozřejmě nikoliv bezdůvodně, přeci jen se jedná o dost omezenou komoditu.

hypoteka2

Avšak i přes tento fakt mnoho lidí svůj vlastní dům či byt má. Jak je to možné? Díky hypotéce, tedy účelové půjčce, určené ke koupi či rekonstrukci určité, předem dané nemovitosti. Zkrátka si na ten dům půjčí peníze, které následně splácí.

Ovšem hypoték je poměrně velké množství druhů. Ty se neliší ani tak svým cílem, tedy poskytnutím peněz na koupi nemovitosti, nýbrž spíše podmínkami, za kterých jsou tyto peníze poskytnuty. Jednou z těch dlouhodobě nejoblíbenějších je pak hypotéka bez registru. A má to svůj důvod.

Je totiž fakt, že mnoho lidí je u nás zapsáno v registru dlužníků, a to z nejrůznějších důvodů. Mnozí tam ani nejsou vlastní vinou. Avšak v každém případě to snižuje jejich šance na schválení žádosti o hypotéku. Ta bez registru tuto kontrolu nedělá, čímž se stává dostupnější pro mnohem více lidí.

hypoteka4

Otázkou však je, zda je také pro své klienty výhodná. Jistě, může být jedinou možností, jak získat vlastní bydlení, ale skutečně na tom neproděláme?

Popravdě, situace není tak jednoduchá. Faktem totiž je, že firmy, nabízející tento produkt, dobře ví, že si jejich zákazníci nemohou příliš vybírat – mnohdy jsou jejich jedinou možností, jak získat vlastní bydlení. A tak toho samozřejmě využívají tím, že dávají poměrně vysoké úroky i poplatky.

Jistě, částečně se tím brání před neplatiči, otázkou však je, zda se skutečně vyplatí takovou smlouvu uzavírat. Nebylo by v tomto případě lepší být v nájmu?