Dámy a pánové, možná přijde i kouzelník…

Jak se zpívalo v jedné české písničce o tom, že se jedná o člověka, který uvádí věci na pravou míru, vše jen v pokoji a míru. V té písničce se jednalo o mistra kejklířského a iluzionistického umění, jenž se jmenoval Žito. Dle pověsti žil na dvoře českého krále Václava IV.

Jak uvádějí staré spisy i kroniky, byl to právě Jindřich Žito z Jivan, kdo patřil mezi nejznámější kejklíře, mágy i mistry nejen tajemných věd. Avšak nebyl jen tím, kdo bavil krále Václava IV., ale měl u dvora zvláštní postavení. Zcela ohromoval svými kouzly krále s královnou, ale i dvorní dámy, rytíře, dvořany a dokonce i státní návštěvy.

karetní trik

V té době jeho triky zkrátka braly divákům dech, nebylo v jejich schopnostech prostě to pojmout či pochopit. Zkrátka divák ve středověku byl fascinován a nedokázal tomu porozumět. Nicméně dle pověsti se praví, že Žito byl člověkem, jenž byl velmi zlomyslný a údajně lidem i rád ubližoval. Lidmi byl chápán coby osoba s nadpřirozenými schopnostmi. Někteří lidé v té době prohlašovali, že se jedná o kejklíře posedlého ďáblem.

Iluzionismus v dnešní neboli moderní době

Iluzionista je označení, pod kterým se skrývá zkrátka kouzelník v dnešní podobě, tak jak ho známe většinou. Člověk, který perfektně ovládá všelijaké triky. Záměrem je okouzlit, zaujmout a především přesvědčit publikum o něčem, co ve skutečnosti je nereálné. Nejznámějším mágem zajisté je David Copperfield. Avšak mnohem jednodušší a potenciální je, podívat se, co umí profesionální český kouzelník, jenž vám předvede svůj magický svět.

kouzelná hůlka

Dokonce si ještě můžete i vybrat program, který bude pro vás ideální, tj. zda hodláte zavítat s dětmi či preferujete zábavu jen pro dospělé apod.

Jen tak pro zajímavost, kdo možná neví o tom, že termín moderní magie byl začleněn na přelomu 18. a 19. století, kdy iluzionista se objevil se svým vystoupením v různých salonech a později došlo na otevření vlastních divadel.