Co na zuby?

Věta v nadpisu možná trochu klame, ale neptáme se, co na zub, ovšem na zuby jako takové. Nemyslíme tím tedy pochutiny ani sladkosti, ale spíše prostředky k jejich údržbě, správně řečeno k jejich vyčištění. Protože i náš chrup je náchylný k nečistotě, jen se to nazývá jinak, například zubní plak. A všechny nečistoty musí ze zubů pryč, jinak sem přijdou bakterie a začnou vyvádět.

Abychom se vrátili k chlubílkům se zubními kartáčky. Ti se pak rádi hádají, který je nejlepší zubní kartáček. Přitom možná ani nenavštívili svého zubního specialistu. A to je dost velká chyba. Nejlepší je totiž ten zubní kartáček, který vám doporučí on.

zářivý úsměv

Ano, je to tak. Váš zubař sám totiž nejlépe ví, jaký je stav vaší ústní dutiny, a proto vám také určí co v ní provádět a čím.

Obyčejný zubní kartáček má totiž štětiny a ty nejsou všechny stejné. Na první pohled mají jen jiné postavení, ale vězte, že mají také různou tvrdost. A tu je právě potřeba znát. Protože špatným zubním kartáčkem můžete více pokazit než zlepšit.

zubní kartáčky

Váš stomatolog vám řekne, jakou tvrdost štětin volit a jaké by mělo být jejich postavení. Zda rovné, či šikmé, zda rovný povrch, nebo „zubatý“. Nu a podle jeho pokynů pak navštívíte obchůdek se stomatologickými potřebami a tam si vyberete to, co zrovna potřebujete. Zapomeňte na nějaké módní excesy, věřte tomu, že stomatolog moc dobře ví, co říká a proč. Nevymýšlí si to ani si to necucá z prstu. Volí takový kartáček, který zároveň čistí, ale také je zároveň bezpečný vůči vašim dásním. Ty se nesmí poškodit a je fakt, že na měkký kartáček mají lidé tendenci více tlačit.

Proto se nedejte zatáhnout do debaty o nejlepším zubním kartáčku lidmi, kteří netuší nic o tvrdosti tohoto nástroje a sami svým zubům spíše škodí, než že by jim prospívali. Oni na to, že dělají chybu přijdou, jenže to už bude kapánek pozdě.