Spočítejte si čistou mzdu

Víte, kolik si coby zaměstnanci vyděláte čistého, tedy kolik za svoji odvedenou práci dostanete skutečně peněz, ze kterých pak máte žít do další výplaty? Pokud ano, pak se určitě jedná ve většině případů o ty z vás, kteří to už vědí od svého účetního nebo kterým to spočítal někdo jiný, v této oblasti informovaný a důvěryhodný. Protože mnozí z nás nejednou alespoň do doby první výplaty ani netuší, kolik fakticky dostanou, případně se mylně domnívají, že dostanou hrubou mzdu, která jim byla zaměstnavatelem slíbena.

mince eura

Ovšem to je chyba. Když už člověk odvádí pro někoho nějakou práci, měl by být v obraze i v otázkách týkajících se odměny za takové pracovní výkony. Neměl by se spoléhat jenom na to, že se ho zaměstnavateli zželí a že nakonec nedostane plat hraničící svou níží pomalu s urážkou.

Jenže jak zjistit, kolik si zaměstnanec vydělá, když mu byla jeho nadřízenými přislíbena jenom určitá hrubá mzda, která pro pracujícího člověka ještě není zase až tak podstatná, protože ji stejně nedostane? Jak vědět hned zkraje, kolik bude mít podobný zaměstnanec peněz na živobytí, když neví, kolik z oněch peněz někde zmizí?

mince v krabičce

Vlastně na tom nemusí být nic až tak složitého. Ono totiž stačí vzít zaměstnavatelem stanovenou hrubou mzdu, odečíst z ní sociální a zdravotní pojištění a daň z příjmu, někdy ovlivněnou nějakou tou nárokovanou slevou z oné daně, a je to. A protože ani to leckdo nezvládne, může přijít k dobru i kalkulačka mzdy 2021, která to dokáže po zadání příslušných údajů vypočítat i sama.

Díky takové kalkulačce se tedy kdokoliv kdykoliv dozví, jak na tom je a bude, zjistí si, kolik mu po stržení nezbytných odvodů stát a zaměstnavatel ponechají. Což je logicky méně než hrubý příjem, který je vždy zaměstnavatelem dán. A je tak hned jasné, zda se dá na oné pracovní pozici uživit nebo je záhodno poohlédnout se po nějaké jiné práci.