Pokrok

Ano, o tom nemůže být sporu. I opracování pazourku chtělo nějakou techniku. Sehnat si jídlo také a spoustu dalších činností. Slovo technika si nelze spojovat jen se současnými stroji, roboty a tak podobně. Technika tu byla je a bude, jen je drobátko jiná. 

Nevím, co si tak vzít za příklad, ale zcela jistě postupoval jinak obuvník při výrobě bot před dvěma sty let a určitě postupuje jinak ten moderní. Otázku automatizace a velkovýroben zde řešit nebudeme, to bychom se do toho zamotali. Mohu však zodpovědně říci, protože jsem tam pracoval, že ševců tam vůbec nebylo třeba. Jen lidi, kteří jako cvičené opice den, co den dělali tu samou činnost. O zbytku práce většinou neměli ani tušení. Přibili podpatek, tedy ne oni ale stroj a pak další a další a další… 

pračka

Nikomu takovou práci nepřeji. Zde začnete pochybovat, že práce polidštila opici. Ale dále.  

Technika je jednoznačně prospěšná, pokud je použita na správném místě a namířena správným směrem. Jenže to se bohužel neděje tak často, takže je zneužita a člověk pak trpí. Kolik vynálezů a zlepšováků se dostalo k armádě a do zbrojního průmyslu všeobecně? A tam je zakopaný pes.  

hubice vysavače

Dnes si už život bez techniky jako takové ani neumíme představit. Když naše babička řekla nemám čas, bylo to znamení, že se blíží nějaký svátek a peče se a uklízí a tak dále. Dnes nemají mladé matky čas nikdy. Proč to píši? No, protože mladé matky mají automatickou pračku, vysavač, a v kuchyni techniky, že by se jeden zbláznil. Vlastně to ona dělá všechno za ně. Naše babičky neměly ani tu pračku, a přesto si našly na vnoučata čas. Jak je to možné? Nevím. Ale je to fakt.  

Technika právě v domácnosti usnadňuje život nejen ženám, ale i mužům. Například řezat dřevo na zimu ručně nebo cirkulárkou, to je tedy sakra rozdíl. Pokud si člověk ovšem nekoupí už dřevo řezané, nebo netopí plynem. Ale vidíte, i toto topení je technika.