Fantom opery – legendární příběh plný hudby a lásky

Muzikál měl premiéru roku 1986. Inspirací mu byl stejnojmenný knižní příběh od Gastona Lerouxe z roku 1910. Muzikálová verze se však proslavila více než původní dílo. Jejím autorem je Andrew Lloyd Webber. K napsání muzikálu ho inspiroval hlas jeho tehdejší manželky Sarah Brightmanové, která pak dlouhá léta hrála hlavní představitelku muzikálu Christine. Premiéra se odehrála v divadle Her Majesty’s Theatre v Londýně, kde se hraje dodnes. Fantom opery se tak stal druhým nejdéle hrajícím se muzikálovým představením současnosti, hned po muzikálu Bídníci.

Divadlo

Příběh se odehrává ve Francii, kde v tamější opeře vyrůstá mladá baletka, sirota Christine, která skrývá kromě tanečního nadání i andělský hlas. Ten získala s pomocí tajemného učitele, který za ní po nocích přichází, aby školil její hlas. Její učitel je Fantom, znetvořený a geniální skladatel, který žije roky v podzemí opery, kde skládá hudbu a skrývá se před světem, který se k němu kvůli jeho vzhledu choval vždy krutě. Do Christine se kvůli jejímu hlasu zamiloval a snaží se jí dopomoci, aby se stala hvězdou opery. Novým vlastníkem opery se ovšem stává Raul, Christinin dávný přítel a dětská láska. Cit mezi dvěma mladými lidmi znovu vzplane, a roztočí tak kolo neštěstí a krutosti, které se završí až v dechberoucím a srdce lámajícím finále.

Fantom je představení, které okouzlilo srdce miliónů diváků, a není divu. Melodické skladby Andrewa Webbera se staly ikonickými, především titulní píseň The Phantom of the Opera, sólová milostná píseň Fantoma The Music of the Night, či cituplný duet Christine a Raula All I Ask of You. Diváci si rovněž užijí rozmanité kostýmy, skvělé herecké výkony a taneční umění, o které se stará především company sestávající z baletních tanečnic.

Tanečnice

Fantoma Opery můžete v současnosti spatřit i v České republice. Od roku 2014 je možné ho s přestávkami shlédnout v divadle Goja Music Hall, pod taktovkou producenta Františka Janečka. Česká verze je skvěle zpracovaná a pokud ji navštívíte, rozhodně nebudete mít pocit, že jste byli o něco ochuzeni, ve srovnání se světovou scénou.